PIGGERY AND PORK PRODUCTION BUSINESS PLAN IN NIGERIA

PIGGERY AND PORK PRODUCTION BUSINESS PLAN IN NIGERIA

PIGGERY AND PORK PRODUCTION BUSINESS PLAN IN NIGERIA
PIGGERY AND PORK PRODUCTION BUSINESS PLAN IN NIGERIA

FEGEOSTOM Pig Farm & Pork processing company is a thriving pig production business located in Ugheli Delta Nigeria. We rear prolific pig breeds, hardy and disease resistant. We sell piglets from 8weeks old, we also sell adults pigs from 6months old.

We sell pork for local markets, also processed minced pork for hamburger or sausages, which we do in a standard NAFDAC approved butchery.  Our products are of high quality and well packaged to meet local and global standards. We also sell other by products from the farm like pelleted pig manure bagged for farms.

Our piggery adheres to strict farm management principles we pattern top industry standard. Truth to say piggery farm is truly a lucrative business, we started with just 7 piglets two years ago and we have quadrupled that amount and now in need of funding for expansion as demand are way more than what we can currently supply.

Our pig farm is equipped with sound and experienced technical team, veterinary, business consultant, sales reps and ready close by market.

Market Analysis of Piggery and Pork Production Business Plan in Nigeria

Pork is the most popular meat consumed in the world today and about 44% of world meat protein consumption is derived from pork and pork products

The current Nigeria pork market is really good, and the forecast since the border closure has greatly increased even though we were the biggest producers before.

Nigeria been a highly populated country cannot produce the current pork demand of more than 1 million tonnes annually, and many neighboring countries like Togo, Benin Republic depend on our pork meat.

It takes about N32,500 to raise one pig, (we have a good feeding formula, organic and well sustainable which helps us to cut cost and maximize profit) and we make a minimum of N15,000 on each pig every 6 months.

We currently have about 175pigs because we’ve had to sell a lot of piglets and in 2019 decide to keep a lot to start our pork processing arm. We have identified more than 500tonnes per week in pork demand just within Delta state alone, and we have had to turn down many demands from outside this region as we can’t even meet up a 5tonnes pork demand in one quarter.

Our target markets are sausage companies, meat processing factories, caterers, snacks shops, soap industries and leather factories.

PIGGERY AND PORK PRODUCTION BUSINESS PLAN IN NIGERIA
PIGGERY AND PORK PRODUCTION BUSINESS PLAN IN NIGERIA

Goal of our piggery and pork processing company

To produce and sell at least 500 tonnes of pork annually by 2024, becoming the number one Pork factory in Delta state and one of the most lucrative pork business place in Nigeria.

More detailed market analysis and market research when you get piggery business plan from us.

Objectives:

To be the one-stop-shop for high-quality pig farm/pork products

To achieve our sales growth target quarterly and at the end of the fiscal year

To achieve profit in the first year and increase the margin in subsequent years

To expand our reach beyond Delta states by creating a hitch free, highly effective ecommerce online store with fast and reliable designated delivery company

To exceed customers’ expectations by providing quality sales services and products at an optimum price.

Profit Analysis of Piggery and Pork Production Business Plan in Nigeria

As expected feeding takes most of the spending which could be three over four of the cost of raising one pig. As a wise business man should pig farming is profitable by comparing the pork price (pig meat) and cost of production. The pig is expected to achieve a 50kg of weight

Total cost of production per pig = total cost of feed + other operational costs =

Where cost of feeding for 6months 31,000 + 4500 = N35, 500

Resultant pork = at least 80% of 50kg = 35kg would be realized per pig

Cost price per kg of pork = 35500÷ 35 = N1014.29

Selling price of pork per kg = N1,500

Profit per kg of pork = selling price of pork per kg – cost price per kg of pork = 1500 – 1014.29 = N485.71

Net profit per pork is then approx N17, 000 if they attain

Get up-to-date current detailed market and cost analysis when you buy our business plan

Key success factor

  • We will make sure the pigs housing are convenient which can help them to grow better
  • We have a nutrient rich feeding formula to provide good and well-balanced feed to our stock resulting in fast growth.
  • We’ll constantly keep close checks on our swine ensuring disease control measure, thereby reducing cost of medication for fighting diseases. By ensuring proper health checks our herds would be healthy and able to use up nutrients for growth.
  • We will avoid inbreeding and ensure we select best boars and sows for breeding, by employing this breeding practice we are guaranteed good success.
  • Push to expand production, so as to enjoy more flexibility with economies of scale for production at lesser cost.

Advantages of pig farming

They have the potential to be highly prolific. Pigs are able to produce in large litters after a relatively short gestation period.

Pigs are able to produce more meat per ton of live weight of breeding females amounting up to six times more than that of cattle.

Pork has a longer shelf life than most fresh meat, easy to process into different form of meat products making it very suitable to be sold or distributed to a wider section of the population.

Pigs have high feed efficiency; they can effectively and efficiently convert feed into meet much more than any other domesticated ruminant animals.

In comparison with cattle, pigs are more lucrative in investment they bring about fast turn-over and profit recouping.

PRODUCTS

Pig meat (Pork) is marketed in the form of:

Fresh meat – This is the most important product in the tropics in general, as processing facilities are limited. Pig destined for the fresh meat trade are usually slaughtered at younger ages and lower weights (porkers) than those used for processing.

  • Offals – edible and palatable
  • Lard (pig fat) – Sold as product for human feed, animal feed or soap production.
  • Bristles – These can be used for brushes and are in special demand for shaving and paint brushes.
  • Intestines – these are usually used for sausage casings.
  • Blood – This is collected separately and processed into sausages and other delicacies for those who consumed it.
  • Pig skin – Pig skin can be made into valuable leather.
  • By-products – Bones, blood and inedible meat tissue is converted into animal feeds.
  • Hoofs – These are used for gelatin and glue products.
  • Cost of set-up and equipment needed for Piggery Farm

Get this business plan for full details on piggery business cost analysis.

 

Financial Analysis for Piggery and Pork Production Farming Business in Nigeria

We seek for 7million naira funding which we plan to pay back in 5years, with a moratorium of 6months. The financial session reveals over 21,500,000 naira within first 18months in revenue. The net profit is calculated as 7,263,000 after gross profit has been deducted. We have made analysis in our financial session, which shows the cost analysis, break even ratio, balance sheet, sales forecast and other projections.

 

Get Free Business and Training Updates from us

Invalid email address
We promise not to spam you. You can unsubscribe at any time.

Address

Social

Apprenticeship Consults Africa

Learn-Work-Earn

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: